Özel dersi çoğumuz öğretmenin kendi yerimize geldiği lüks bir hal amacıyla kullanırız. Elbette öğretmenin yerine gidemeyen öğrenci amacıyla bu bir ayrıcalıktır fakat buradaki özel olma hali mekanla alakalıdir. Dersi özel yapan bu değildir. Peki nedir özel dersi özel yapan.

Özel ders, dersin birebir olduğu, öğrencinin yaşının, seviyesinin, eğitim halinun, derse karşı ilgisinin hem de meslek ve cinsiyetinin bile göz önünde bulundurulduğu bir haldur. Cinsiyet diyorum zira bayanların erkeklere nazaran dil öğrenmeye daha yatkın olduğuna dair bir kanı hakim. Bu saydıklarımız öğrenciyle alakalı değerlendirilecek özellikler. Özel dersi özel yapan başka mühim şahıs ise tabi ki öğretmendir.

 

Yukarıdaki saydığımız öğrenci özelliklerini belirleme edemeyen öğretmen ne kadar özel ders verebilir ya da bu hale ne kadar özel ders denebilir tartışılır.

Özel ders alacağım diye bütçesini hazırlamış, buna vakit ayırmış ve ders almaya hazır bir öğrenci malesef işinin uzmanı olmayan öğretmenler doğrulusunda hayal kırıklığına uğratılmakta. Dolayısıyla öğretmen seçimi gerçekte özel dersin öznesi halinda. Özel ders muhakkak dersin kuru kuruya düz anlatımla yapıldığı bir ders değildir.

 

Özel dersi verecek öğretmen özel dersi ne kadar özel kılabiliyor, her şeyden muhimi özel ders verecek öğretmenin kendisinde özel bir şeyler olması lüzum yani başkalarından ayrılan özellikleri olması şart. Nedir bu özellikler? Öncelik ile mevzuya çok iyi hakim olması lüzumir, en doğruyu bilmeli ve öğretmeli, bunu yapar iken de diye tanımladığımız gibi düz bir anlatım değil kendisine has ‘ÖZEL’ bir tekniği olmalı. Bunun aksini söylersek o vakit amerikalı rastgele bir turistin verilen ders de ingilizce özel ders olur.

Tıkla WhatsApp'tan Yaz