Özel Nedir? Niçin Önemlidir?

Özel Ders Nedir diye sorarsanız hemen açıklayalım; özel ders öğrencilerin rastgele bir derste gerekli olan akademik başarıyı gösterememesi durumunda özel olarak oluşturulan bir faaliyetdir. Okulda işlenen dersler genel olarak ortalama bir düzeyde anlatıldığı için birtakım öğrencilere kolay, birtakımlarına ise zor gelebilmektedir. Bu yüzden ister istemez öğrenciler bir çok konuyu anlamadan geçmek mecburiyetinde kalınıyor. İşte bu gibi halleri ortadan kaldıran ve tamamıyla öğrenciye özel programla öğrencinin oranına makul bir şekilde oluşturulan birebir eğitime özel ders denilebilir. Hem de ders ardından ödevler testler ile de hususnun pekişmesi sağlanır. Tabi tüm bu işlemler öğrenciye özel olarak yapıldığı için kalıcılığı ve verimi çok yüksek olmaktadır. Özel ders yararlı mı diye soruyorsanız şayet özel dersi iyi bir şekilde aldıktan sonra yararı hiç hafife alınmayacak kadar çokdur.

 

Özel ders denince akla gelenler zayıf öğrencilerin özel ders alması gelir ama bu tamamıyla yanlıştır. Çok iyi öğrenciler de özel ders takviyesi alabilmektedirler. Çünkü 1 saatlik özel ders aşağı yukarı 4 - 5 saatlik okulda işlenen derse denktir. Hem de öğretmenin öğrencinin bildiği hususları süratlice geçip yalnızca eksik hususlara yoğunlaşılabilir. Bu yüzden özel ders verimliliği çok yüksektir. Tabi özel dersin verimliliği en çok öğretmenlere bağlıdır. Bizde En Özel Ders olarak öğretmenlerimizn en iyi üniversitelerden mezun ve bölümünde eksperlaşmış şahıslardan oluşmaktadır.

Özel Dersin Faydaları Nelerdir?

Özel dersin yararları ve üstünlükleri saymakla bitmez lakin biz yine de belli başlı olan ve  deney ettiği birtakım özel ders yararlarını açıkça aşağıda belirttik. Sizde özel ders mühim mi ya da lüzumlu mu diye düşünüyorsanız bu maddelere bakarak karar verebilirsiniz.

 • Verimli ders çalışmayı öğrenme,
 • Ders husussu ile ilgili daha rahat ve güvende hissetmesi,
 • Rahatlıkla anlamadığı hususları ve soruları sorabilmesi,
 • Kendine olan öz güvenin artması,
 • Başarısız bulunduğu derslere olan ilginin artması,
 • Derslerde ki algılama ve dikkatinin artması,
 • Derslere olan ön yargılarının azalması ve bitmesi,
 • Akademik başarı oranının artması,

Genellikle Matematik ve İngilizce gibi ağır derslerde daha rahat anlaması gibi çoğu özel dersin yararları bulunmaktadır. Sizde eksper hocalardan özel ders alarak bu eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Şimdi aklınıza gelebilir özel ders zararları var mı?. Özel ders şayet doğru şahıslarca yapılmadığında hem süre, hem de parasal kayıp olabilir. Bu yüzden özel ders zararları bulunmaktadır diyebiliriz.

 

Özel Dersin Genellikleri ve Yöntemleri

Özel dersin yöntemleri ve özellikleri bulunmaktadır. Bunların birtakımları sabit birtakımları ise öğretmenden öğretmene değişmektedir. Bu yüzden özel ders almayı düşünüyorsanız eksper hocalardan almanızı tavsiye etmekteyiz. Özel dersin özellikleri ve yöntemlerinin bir takımlarını aşağıya sırayla ekledik.

 • Kişiye özel ve birebir olması,
 • Her anı verimli işlenen ders saatleri,
 • Sağlam esaslı bir öğretmen öğrenci bağı,
 • Öğrenciye özel ders faaliyet uygulaması,
 • Öğrencinin durumunu daha iyi anlayabilme,
 • Özel ilgi ve mevzuya özel ders takviyesi,
 • Dikkat eksikliği gibi problemleri çözme,
 • Dersten korkma ya da kaygılanma gibi halleri fark ederek özel ders yöntemleri ile bunları çözüme kavuşturma diyebiliriz.

 

Özel Ders Nasıl Verimli Olur?

Alanında eksper öğretmenler eğitim ve öğretime yıllarını vermiş ve birtakım deneyler edinmiştir. Öğrencileri anlayabilen bu eğitmenler başka meslek gruplarındaki ayrıntılı eğitmenlerden ayrılırlar. Çünkü akademik olarak özel ders vermek başka hususlardakinden çok değişikdir. Özel dersin hedefi makul fiyat olmalı ve öncelik öğrenciye başarı sağlamasıdır. İlk olarak öğretmenler öğrenciyi tanır ve dersteki başarı civarını ölçer. Daha sonra öğrencinin eksik bulunduğu hususları belirleyerek ona özel ders faaliyet uygulaması hazırlar. Öğrenciye soru çözmede değişik yolların yanısıra ezberlemekten ziyade öğrenciye hususnun ana mantığını açıklayarak öğretir. Özel ders ardından ise ara ara denemeler yapılarak öğrencinin akademik durumunda ki ilerleme takip edilir. Öğrenciye özel faaliyet uygulaması uygulanarak derli toplu bir ders planı kombine edilmiş olur. Bu sayede eğitim ve şahsi haline çoğu olumlu ilerleme sağlanır.

 

Özel derste yalnızca husus anlatılmaz, ekstra olarak deneme imtihanları, civar testleri ve öğretmenin kendi öğretim stratejileri ile öğrenme kalıcı olarak sağlanır. İşte özel dersin yararları genel olarak bu şekildedir. Genellikle Matematik özel ders ve İngilizce özel ders alıyorsanız öğretmenin çok önemi bulunmaktadır. O yüzden bilhassa Matematik ve İngilizceden özel ders alırken hocanızın iyi olmasına özen gösterin. Biz Uğurlu Özel Ders olarak öğretmenlerin bölümünde eksper ve öğretim kabiliyetleri iyi değilse mutlaka çalışmıyoruz. Çünkü özel derste öğretmen etkeni çok mühimdir.

 

Özel Ders Taktikleri

Uğurlu özel ders olarak özel derste çoğu başarımız deneyimimiz ve referanslarımız bulunmaktadır. Bizimde deney ettiğimiz özel ders taktilerimizden birtakımlarını sizlerle paylaşmak istedik. İşte mühim diye tanımladığımız birtakım özel ders taktikleri;

 • Öğrencinin yorulduğu süreler belirlenir ve öğrenciye özel ders saatler belirlenerek buna göre on dakika olmak üzere mola verilir.
 • En makul ve verimli saatlerde özel ders uygulayan öğretmen, öğrencinin derse olan algılama kapasitesinin de artmasını sağlar.
 • Öğrencisiyle gerektiğinde bir abi abla teması içersinde onu anlar. Bu sayede problemlerine çözüm yolları üretmesine yardımcı olur.
 • Ders motivasyonunun yüksek ve sürekli olarak olumlu düşünmesi sağlanır.
 • Öğrencinin başarısız hallerinde ümitsizliğe düşmemesini sağlar. Genellikle bu durumun aşılması amacıyla özel çaba sarf edilir.

Özetle özel ders bir eğitim öğretim aracı değildir. Özel ders alan öğrenci amacıyla hem akademik başarısı hem de şahsi halleri amacıyla olabildiğince yararlı bir uygulamadır. Tabi doğru şahıslar yönünden doğru özel ders yöntemleri uygulanırsa. Uğurlu özel ders olarak hizmet sunduğumuz tüm öğrencilerimizin halleri yakından takip edilir ve hiçbir ayrıntı atlanmaz. Bu sayede en çok tercih edilen özel ders merkezi diyebiliriz.

 

Özel Ders Gerekli mi Diyorsanız

Neden özel ders bu kadar mühim? Eğer sizde özel ders lüzumlu mu ya kendim çalışır yaparım diyorsanız okumanızı tavsiye ederiz;

Öğrenciler, okulda ya da sınıflarda ki kalabalık içerisinde eğitim görmektedir. Bu kalabalık ortamda anlayamadığı hususları kendi başlarına halletmeye çalıştıklarında ise olabildiğince zorlanmaktadırlar. LGS, YGS ve LYS imtihanları öğrencilerin uzun zaman süresince gördükleri hususları içerdiği için, kısa sürete hususların hepsini tek başlarına çalışıp yetmiyor. Bu yüzden öğrencilerin özel ders almalarındaki en mühim lüzumluluk diyebiliriz. Birebir özel ders alan öğrencilerimiz ilk önce eğitmenlerinin sayesinde süratli ve verimli ders faaliyeteri öğrenmektedir.

Öğrencilerin zorlu merkezi imtihan döneminde bol bol soru çözmeleri ve çözülemeyen soruların ise eksper öğretmenle birlikte çözülüp kavranması çok mühimdir. Genellikle matematik özel ders almanın yararı burada açığa çıkıyor. Çünkü soru çözmenin hedefi, hangi sorularda ve hususlarda eksiğinin olup olmadığını belirlemesidir. Bu sayede eksiklikler belirlenir eksper bir öğretmenle birlikte çözülerek hem eksiklikler belirlenerek giderilir hem de hiç çözmediği bir soru tarzına daha öğrenmiş olur. Unutmamak lazım olur ki LGS, TYT ve AYT gibi imtihanlarda soru tiplerinin daha eskiden görülmüş ve çözülmesi, imtihanda öğrenciye olabildiğince yarar ve zaman sağlamaktadır.

 

Özel Ders Hakkında Yorumlar

Özel ders ile ilgili yorumlar olabildiğince çokdur. Çünkü herkes bilgi kapasitesi olsun ya da olmasın bir yorum yapmaktadır. Kimisi iyi kimisi kötü demektedir. Ancak şayet bölümünde eksper bir öğretmen yönünden yapılırsa hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmaz. Hatta yararlarından dolayı bırakmayı istemezler. Çünkü eksperinden özel ders alabilmek öğrenciye hem süre hem de doğru soru kazandırmaktadır. Tavsiyemiz özel derslerin derli toplu bir şekilde alınmasıdır. Uzman olmayan şahıslardan özel ders almanın neticesi hem zaman ve hem de boşa parasal kayıp vermek olacaktır. Uğurlu özel ders olarak bu işte en iyi özel ders merkezi hedefiyle yola çıktık. Ekibimizde ki eğitmenlerimiz sizlere en profesyonel olacak kişilerden oluşturduk.

Özel derste başarı amacıyla mühim olan makul birey ile doğru faaliyet yöntemini uygulayabilmektir. Eğer sizde başarmak istiyorsanız ve gayret edecekseniz başarı amacıyla gereksinim olan her şeyi biz size verebiliriz.

En çok merak edilen ve deneyli Matematik özel ders ve İngilizce özel ders öğretmenlerimiz hakkında sitemizde çoğu ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sizde özel ders ile ilgili kafanıza takılan sorularınız için ya da daha ayrıntılı bilgi amacıyla eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Hem de özel ders talep randevusu yaratarak bedava ilk görüşme kolaylığı ile ders hocalarımızla buluşabilir ve görüşebilirsiniz.

Whatshapp