Yapılan incelemelere göre İngilizce öğrenenlerin bu dilde film, dizi ya da uygulama izlemesi onları %60 oranında daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Ezbere dayalı eğitim sistemimizden mi yoksa kişilerin yabancı dilde konuşmaktan çekinmelerinden mi bilinmez, üniversite dahil yıllarca İngilizce öğrenimi gören pek çok bireyin hala kusurları bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Peki bu eksikleri tamamlamanın en kısa ve keyifli yolu nedir? Başlıktan da anlaşılacağı üzere yabancı dile ait aktiviteler edinmek. Peki bu aktiviteler bize nasıl yardım eder?

1. Dinleme ve Anlama Becerisi Kazandırır. “Anlıyorum ama konuşamıyorum” bundan sonra günümüzün en tanınmış klişesi durumuna gelmiştir. Bu kusur anadilimizin dışında diğer dillere vakit ayırmamamızdan kaynaklanmaktadır. İzleyeceğiniz uygulamalar yardımıyla değişik aksanlara tanık olabilir ve konuşma dilindeki günlük sarfedilen pek çok kalıpları öğrenebiliriz

2. Konuşma becerimizi geliştirmeye yardım eder. Kelime bilgi kapasitesi edindiğimiz durumda doğru telaffuzu ve cümle içersindeki belirtilmesi konusu ile ilgili kusurler yaşamamız da önde gelen sorunlardan biridir. Bu sorun ama kendi anadilini natural bir yolla bize yayınlayan film ve dizi içerikleriyle giderilebilir.  Türkçe yerine İngilizce altyazıyla izleyebilirseniz bu tonlamaları ve aksanları daha basit geliştirebilirsiniz.

3. Kelime dağarcığımızı geliştirir. Son vakitlerde IELTS çalıştığım ve gramerinde pek çok eksiği bulunduğunu düşündüğüm bir kaç öğrencimin dinleme ve konuşma alanında gerektiğince başarılı bulunduğunu gözlemledim. Okuma ve yazma bölümlerinde yanlışlarının çok bulunduğu bu öğrencilerimin gün içersinde ne yaptıklarını sorduğumda yabancı dizi izlemek ve oyun oynamak dışında İngilizceye hiç vakit ayırmadıklarını anladım. Evet pek çok makale, tetkik bunun yarar getirebileceğini belirtir; ama kendimde tanık olunca siz blog okuyucularımla da bir kez daha paylaşmak istedim.

Şimdi kendimize yeni diziler bulmanın ya da izleyeceğimiz filmlerin Türkçe dublaj sekmesini kapatıp alt yazılı izlemenin tam vakitı! İyi İngilizceler!

Tıkla WhatsApp'tan Yaz