Sınavlara  hazırlanma sürecinde öğrencilerin gerilim yaşamasına ve endişelenmesine sebep olan en mühim hususlardan biri netlerinin artmıyor oluşu ile alakalı. Netlerinizi  artırmanıza yardımcı olabilecek birtakım ipuçları paylaşayım sizlerle :

Sınava hazırlanma sürecinde sınavda en çok çıkan hususların neler bulunduğunu, derslerin ağırlıklarını ve sınava ne şekilde çalışacağını bilmen gerektiğince mühim.

Bildiğin ya da basit bulunduğunu düşündüğün hususlarla alakalı soruları çözerken, ilk doğru gördüğün yanıtı işaretlemekten kaçın. Önce bozukluğun ve cevapların tamamını oku. Böylece basit bulunduğunu düşündüğün sorularla alakalı hata yapma riskin azalacaktır.

Soruları okurken çok süratli davranarak hata gerçekleştirmekten ve çok alakalı davranarak vakit kaybetmekten kaçın. Anlayamadığın ya da doğruluğundan emin olmadığın soruları kesinlikle boş bırak.

Soruları çözerken, şayet husus ile alakalı yeterli bilgiye sahip değilsen, hatalı bulunduğuna emin bulunduğun şıkları eleyerek doğru yanıta ulaşabilirsin. İstatistiki olarak şık eleyebildiğin sorularda ön görü yürütmen netlerini artırmana yardımcı olacaktır.

Soruları doğru cevaplamakta en büyük etkenlerden biri alakalı okumak ve bozukluğun mantığını kavrayabilmek. Soruları kendi mantığına göre değil, soruların mantığına ve senden ne istediğine göre cevaplamalısın.

Sınava hazırlanırken tek bir kaynaktan soru çözüme ulaştırmak yerine birbirinden değişik çok sayıda kaynağı kullanman, aynı hususyla alakalı birbirinden değişik çok sayıda soru örneğini görmüş olursun.

Test sınavlarında bilgi, yorum ve hızın mühim bulunduğunu unutma.

Soruları okurken, soru metninde altı çizilmiş ya da koyu renkle yazılmış kelimelere ilgi etmelisin. Bunun yanı sıra olumlu ve olumsuz ifadelerin pek çok öğrencinin hata yapmasına sebep bulunduğunu unutmamalısın.

Bildiğin hususlarla alakalı soruları gördüğünde, soruyu tam olarak okumadan cevaplara geçmen hata yapma ihtimalini artıracaktır.
Özellikle sözel derslerde yer alan karışık, uzun ve zor görülen soruları atlama. Bu tür sorular çoklıkla daha çok bilgi ve ipucu içerdiği amacıyla yorumlamanın daha basit bulunduğu sorulardır.

Tarih, coğrafya ve felsefe gibi sözel derslerde ezber yapman gerekebilir. Bu hususta Ezber Bozan Ezber Teknikleri yazımız sana yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra sözel derslere çalışırken bir hususyu tam olarak anlamadan başka mevzuya çalışmamalı ve hususların detayına inmekten kaçınmalısın.

Bütün derslere daha kısa vakit ayırarak daha başarılı olmak amacıyla kullanabileceğin bir teknik ise Günlük Tekrar Yöntemi.

Tıkla WhatsApp'tan Yaz