YGS’ye nasıl çalışmalıyım?

Hedeflerime ulaşmak amacıyla nelere çalışmam lazım?
Bu ve bunun gibi sorular aklını meşgul ediyorsa, senin de bir çalışma programına ihtiyacın var demektir.
Üniversite amaçine ulaşabilmek amacıyla hangi konulara ne kadar, ne vakit çalışmak gerekliliğini bilmek, bu amaç ulaşmanın en mühim parçasıdır. Sınav tarihine kadar elinde olan vakityi en verimli şekilde geçirerek performansını en yüksek düzeye çıkarmak fakat ve fakat sistematik ve stratejik bir çalışma planı ile olası olur.

*Çalışma Programının Amacı ve Olmazsa Olmazları:

Her iyi çalışma programının altında yatan prensip, etkin ve verimli çalışmadır. Bunun amacıyla ilk olarak doğru amaç oluşturulmalıdır. Çalışma planını yapar iken seni amaçlerine götürecek hususların belirlemeinden sonra en mühim nokta doğru çalışma stratejilerini uygulanmasıdır. Ne kendimizi iyi hissediyoruz diye hep herkezin bildiği konulardan soru çözmeliyiz, ne de bir türlü anlayamadığımız, çok zor hususları yalnızca gelişmiş olmak amacıyla zorla çalışmalıyız. Unutmamak lazım ki amaç, çalışılan her saatin netlerini en süratli artırmana yardımcı olacak şekilde harcanması.
Bilinçli çalışmak, sürdürülebilir bir başarı profili yakalaman amacıyla anahtar rol oynar.  Bunun amacıyla çalışmandan sonra testlerle kendini ölçmen ve bu ölçümler neticesinde harcadığın her saat karşılığında hangi konulardan verimli netice aldığını belirleme ederek bir ileri çalışma programını yapman gerekiyor.

*Çalışma Programı Kaç Saat Olmalı?

Çalışma planları arasında en optimali haftalık çalışma planlarıdır. Haftalık çalışma planları, günübirlik karar sunarak sürüklenmeni önlediği gibi aylık planların aksine daha çok esneklik sağlayarak performansına göre amaçlerini ve çalışmalarını tekrardan düzenlemene izin verir.
Neye çalıştığını bilmenin yanında, her hafta çalışmaya ne kadar vakit ayırman gerekliliğini de bilmen gerekiyor. Bu hesabı yapar iken 2 teknik kullanabilirsin. Bunlardan ilki tümdengelim metodu. Yani imtihan tarihine kadar olan gün adedi ile günlük uyku, dinlenme, yemek saatlerinden okul ve dershane saatlerini çıkararak  elde kalan vakitsini bulabilir, bunu da kalan haftaya bölerek haftada kaç saat çalışma gerekliliğini belirleme edebilirsin. Diğer teknik olan tümevarım teknikinde ise çalışman gereken hususların listesini çıkardıktan sonra bunlara ne kadar vakit harcaman gerekliliğini toplayarak toplam ne kadar vakit çalışman gerekliliğini belirleme edebilirsin. Bu toplamı imtihana kadar olan vakitye böldüğünde ise haftada kaç saat çalışman gerekliliğini öğrenebilirsin.
İdeal olarak tümevarım ile tümdengelim metotları arasında büyük bir fark olmayacaktır (biri ihtiyacı, öteki ise elde olan vakityi verir). Eğer burada büyük bir fark varsa o vakit amaçlerinde ya da ayırman gereken çalışma vakitsinde farklılık yapman gerekecektir.

“Ama motive olamıyorum” diyorsan...

Burada ilgi edilmesi gereken bir diğer nokta ise çalışmak amacıyla ayırdığın saatleri verimli kullanıp kullanamadığın. Eğer masa başında oturup duvarları seyrediyorsan ya da sıksık Facebook’a bağlanıyorsan aslında çalışmıyorsundur :-) Bunun nedeni motivasyon eksikliği olabileceği gibi öğrenme şekline ideal olmayan metotları uygulaman da olabilir.

Çalışma Programı Nasıl Oluşturulmalı?

Tabii ki çalışma programının esasında eksiklerin belirlenmesi yatmakta.
Eksiklerini saptadıktan sonra hangi konulara çalışman gerektiği meydana çıkacaktır. Bu hususları haftalık plana koymandaki en mühim ölçüt ise “1 saat daha hangi mevzuya çalışırsam netlerimi en çok artırabilirim” sorusu olacaktır.
Çalışma programını oluştururken ilgi etmen diğer noktalar ise kısaca şunlar:

  • Bir derse çok uzun vakit ayırmamak ve günlük programda çeşitlilik sağlamak.
  • Sayısal/mantık bazlı dersleri günün daha erken saatlerinde, yorum bazlı dersleri ise akşamüstüne bırakmak daha mantıklı olabilir.
  • Programı oluştururken uygulanabilir olması amacıyla gerçekçi olmasına ilgi etmek.
  • Program vakitcinde kendini ödüllendireceğin  vakit dilimlerini ayırmak.
Tıkla WhatsApp'tan Yaz